Proč kastrovat kočky
Největší dar, který můžete své kočce dát, je kastrace. Tyto rutinní lékařské postupy nejen pomohou zvládnout přemnožení koček, ale mohou také zabránit zdravotním problémům a to umožňuje, aby Vaše kočky vedly delší, zdravější a šťastnější život.
Co je kastrace a sterilizace?
Sterilizace nebo ovariohysterektomie je chirurgické odstranění vaječníků a dělohy kočky, zatímco kastrace je odstranění varlat kocoura. Ačkoli jsou tyto operace prováděny s méně častými komplikacemi, jen veterináři s licencí mohou provádět tyto zákroky. Sterilizace i kastrace se provádí tak, že vaše kočka je v celkové anestezii, aby se minimalizovala bolest a nepohodlí/stres.
Po operaci Vás bude Váš veterinář informovat o tom, jak pečovat o svou kočku, zatímco se zotavuje. Během několika dní se Vaše kočka opět hodí do „normálu“, rána po operaci se obvykle zhojí během dvou týdnů, při kterých si Vás veterinář zavolá či si domluvíte schůzku na překontrolování a vytáhnutí stehů.
Proč sterilizovat/kastrovat?
Sterilizace i kastrace kočky zabrání nechtěným porodům a snižuje vliv pohlavních hormonů na chování Vašeho domácího mazlíčka. V sedmi letech může nekastrovaný kocour a nesterilizovaná kočka vyprodukovat až 781.250 koťat. Tato koťata po většinou nenachází trvalý domov a končí buď v útulcích či na ulici. Několik málo šťastlivců se dožije 8 let, zbytek většinou umírá na genetické nemoci, přenosné choroby, přejetí autem či je utopeno/utraceno. Tím, že vykastrujete kočky můžete udělat dobrý skutek a zabránit tak těmto tragédiím.
Tímto zákrokem lze také zabránit nebo alespoň minimalizovat problémy s chováním. U kocourů se o 90% snižuje teritoriálnost v podobě značkování zapáchající moči, rvaní s ostatními kocoury, dlouhé a žalostné naříkání. U koček změna v chování není až tak znatelná jako u kocourů, nicméně se neopakují říje, jež jsou pro kočku velmi vyčerpávající, je ve stresu – volá kocoura hlasitým „pláčem“, je v křeči – připravena pro krytí. Kočky mohou být nakryty a kocouři mohou krýt až od 1 roku věku.
Kočky mají jiný cyklus než lidénebo psi a jsou uzpůsobené při říji zabřeznout Pokud se to ovšem neděje, tělo kočky se neumí vyrovnat s opakovanýi hormonálními výkyvy a časem se to projeví, časté sou právě pyometry, cysty a rakovina. Nemusí se to projevit dokud je kočka mladá a tělo sis oslabením poradí, ale třeba již v letech, kdy i náročné operace jsou vtším rizikem pro celý organismus. Kastrace je preventivní zákrok nejen kvůli rozmnožování, ale právě kvůli zdravotním následkům, které to může mít a uzavřená pyometra je strašák nejednoho chovatele.
Kočky mají jiný cyklus než lidé nebo psi a jsou uzpůsobené při říji zabřeznout. Pokud se to ovšem neděje, tělo kočky se neumí vyrovnat s opakovanými hormonálními výkyvy a časem se to projeví, časté jsou pyometry, cysty a rakovina. Nemusí se to projevit dokud je kočka mlad a telo si s oslabením poradí, ale třeba již v letech, kdy i náročné operace jsou větším rizikem pro celý organismus. Kasrace je preventivní zákrok nejen kvůli rozmnožování, ale právě kvůli zdravotním následkům, které to může mít a uzavřen pyometra je strašák nejednoho chovatele.
Změní se osobnost mé kočky?
Jediné změny, které čekají kočky a kocoury jsou uvedeny v předešlém odstavci. Ostatní zm;;ěny jsou velmi nepravděpodobné a většinou souvisí s něčím jiným než s kastrací. Některé kočky Vám mohou připadat „líné“, protože už nemají takovou potřebu se toulat a nahánět protějšky.
V jedné studii bylo uvedeno, že 25% majitelů koček zjistilo, že jejich kočky se staly více „poslušné“. Nicméně lovecké dovednosti, hravost, úroveň klasické aktivity, vzrušení z nových věcí a hlasový projev obvykle nemají tendenci se po zákroku nikterak měnit.
Kdybychom měli kastrovat/sterilizovat kočky?
Tato otázka je stále horkým tématem mnoha diskuzí a kolikrát i hádek mezi chovateli. Někteří veterináři říkají po jednom roce, jiní po první říji, další po 7 měsících věku. Nyní se ale nejvíc dostává do popředí ranná kastrace ve 3 měsících. Mnoho studií již prokázalo, že obavy z toho, že kočka je na tak velký zákrok do organismu v tak útlém věku nevyspělá, jsou naprosto zbytečné. Když si to tedy shrneme, záleží zcela na Vás kdy svou kočičku/kocourka vykastrujete. Záleží na Vás jakého si vyberete veterináře, s jakým názorem.
Zdroj: UC DAVIS Veterinary Medicine (překlad: https://www.catmania.cz/zdravi/8-kastrace)